English version
Facebook YouTube
Agricola
Mecenat

O nas

Chór Męski „Agricola” Krakowskiego Środowiska Akademickiego powstał w styczniu 2007 z inicjatywy prof. Kazimierza Wiecha – byłego członka Krakowskiego Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w ten sposób postanowili kontynuować tradycję prawie 140-letniej działalności KChAUJ.

Założyciel zespołu chciał wypełnić lukę jaką w środowisku krakowskim stanowił brak akademickiego zespołu, w którym mogliby śpiewać uzdolnieni muzycznie pracownicy wszystkich krakowskich uczelni. Takie zespoły istnieją w zachodniej Europie , w prawie każdym liczącym się środowisku akademickim. Obecność takiego zespołu świadczy z jednej strony o poziomie kultury środowiska, a z drugiej tworzy możliwość zagospodarowania wolnego czasu w sposób wartościowy. Obecność Agricoli jest dla środowiska i dla Miasta Krakowa wartością promującą je na zewnątrz i niezwykle potrzebną.

W roku 2012 decyzją Konwentu Rektorów krakowskich uczelni Chór Agricola został reprezentantem Krakowskiego Środowiska Akademickiego.

Założycielem chóru, opiekunem z ramienia Uniwersytetu jest Prof. Kazimierz Wiech będąc równocześnie czynnym śpiewakiem w chórze. Zespół od samego początku korzysta z gościnności Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Kierownikiem artystycznym zespołu jest od momentu jego powstania dr Joanna Gutowska-Kuźmicz , pracownik UR odznaczona w roku 2016 Medalem Honoris Gratia za zasługi dla Miasta Krakowa m.in. w związku z jej pracą z Chórem Agricola, chórem propagującym Miasto Kraków w kraju i zagranicą.

Chór ma formułę otwartą, przyjmując do swego składu mężczyzn / nie będących studentami/ - obecnych i byłych pracowników krakowskich uczelni, byłych członków zespołów akademickich a także chętnych do śpiewania biznesmenów, nauczycieli. W ostatnim okresie do zespołu dołączają słuchacze Uniwersytetu III Wieku przy UR. W roku 2012 przyjęto w wyniku ogłoszonego konkursu wewnętrznego obecną nazwę chóru oraz logo. Chór Agricola honoruje swoich chórzystów w każdym roku za szczególne zasługi na rzecz chóru odznaczeniem Agricolańskie Miecze.

Zespół stale się powiększa, koncertuje w kraju i zagranicą, uczestniczy w festiwalach, organizuje warsztaty muzyczne w oparciu o udział własny członków Zespołu oraz życzliwych sponsorów i mecenasów sztuki oraz uczelni. Zdobywał wiele nagród w Polsce i za granicą, koncertował wielokrotnie w Holandii a także w Belgii, we Włoszech i Lwowie. Bierze udział w festiwalach i koncertach patriotycznych, festiwalach pieśni myśliwskich, w koncertach kolęd w kościołach krakowskich a także konkursach kolęd i pastorałek.

Chór Agricola jest organizatorem i pomysłodawcą projektu Building Bridges czyli budowania mostów muzycznych pomiędzy chórami z Anglii, Holandii i Polski. Wspólne koncerty tego projektu rozpoczęły się w Krakowie w roku 2015.

W latach 2011 oraz 2014 Chór Agricola uczestniczył w uroczystościach państwowych w tym w obchodach 70-lecia wyzwolenia Bredy przez 1-szą Dywizję Pancerną Generała Stanisława Maczka. Pamięć i szacunek dla żołnierzy polskich w tych rejonach jest szczególna.

W roku 2017 Chór Męski „Agricola” Krakowskiego Środowiska Akademickiego przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie obchodził jubileusz 10-ciolecia działalności. Holenderski kompozytor i dyrygent Paul van Gulick skomponował i zadedykował na tę okoliczność utwór Marsz Jubileuszowy.
(oprac. M.S.)

Kompozycje dedykowane dla Chóru Agricola i jego członków

2019:

  • Paul van Gulick (arrangement): Toen den Hertog Jan Kwam Varen. Dedykacja dla chóru Agricola i jego dyrygentki Joanny Gutowskiej Kuźmicz.
    Jest to znana pieśń holenderska, której melodię napisał Floris van de Putt. Paul van Gulick dokonał aranżacji na chór męski TTBB. .

2017:

  • Anna Rocławska-Musiałczyk: Cantate Domino. Dedykacja na Jubileusz 10 lecie powstania chóru Agricola
    Jest to kompozycja na 2 chóry: Chór Męski oraz Chór Mieszany.
    Utwór ten jest również zadedykowany naszemu zaprzyjażnionemu chórowi z Holandii: Zuid-Nederlands Kamerkoor.

2016:

  • Paul van Gulick: Marsz Jubileuszowy Dedykacja na Jubileusz 10 lecie powstania chóru Agricola - dla chóru i dyrygentki

2015:

  • Jamie W. Hall: Jesus Christ the Apple Tree Dedykacja dla naszego tenora Jana van Corvena oraz dyrygenta holenderskiego Paul van Gulick.

2012:

  • Paul van Gulick: Missa Brevis ( KyrieSanctusAgnus Dei, ) Dedykacja dla Chóru Agricola i jego dyrygentki.

Prasa, media ( i nie tylko ) o nas

Osiągnięcia i wyjazdy zagraniczne

2020:

  • 29. Myślenicki Festiwal Pieśni Chóralnej – „KOLĘDY I PASTORAŁKI” Myślenice 2020 - 3- cia nagroda dla Chóru Agricola

2019:

  • Holandia 19-22.09. W gościnie u holenderskiego chóru Jeroen Bosch Koor (JBK). Koncerty w Driel - Blije Kerk oraz w Den Bosch - Stadskloster San Damiano.

2018:

  • 4 Styczeń 2018 Cetrum Kongresowe ICE w Krakowie - Chór AGRICOLA wśród najlepszych krakowskich chórów : Wspólne kolędowanie.

2017:

  • Czerwiec 2017, Holandia - Koncert w kościele Piotra i Pawła w Tilburgu oraz uroczysta Msza 1-szej Komunii św. w Kościele Mariackim w Bredzie.
  • I miejsce ( w kategorii "Chóry") na XVI Miechowskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek 21-go stycznia 2017.

2016:

  • Udział w jubileuszowym 10-tym Koncercie Papieskim w Mętkowie 25 XI 2016. W koncercie tym wystąpił zespół Zakopower.
  • III Ogólnopolski Festiwal Współczesnej Muzyki Chóralnej "Music Everywhere!" - Gdańsk 28-30 X 2016 - Brązowy dyplom w kategorii "Chóry seniora"
  • Udział Chóru Agricola w koncercie Józefa Skrzeka -"Terra Nostra Desiderabilis", Kraków 20 V 2016 - Kościół św Katarzyny Aleksandryjskiej.
  • I Ogólnopolski Festiwal Chóralny Cantat viWAT - Warszawa 16-17 IV 2016 - Brązowy dyplom w kategorii "Chóry jednorodne"
  • Jubileuszowy XXV Festiwal Pieśni Chóralnej "Kolędy i Pastorałki" - Myślenice 2016 - wyróżnienie w kategorii "Chóry jednorodne a capella"

2015:

  • KRAKÓW 22-28.10.2015. Międzynarodowy Projekt Building Bridges 2015- Budowanie Mostów w Muzyce.

2014:

  • Wyjazd do Holandii na uroczystości 70-lecie wyzwolenia Bredy przez 1.Polską Dywizję Pancerną Generała Stanisława Maczka(24-26 10.2014)

2013:

  • Ukraina: Lwów - Koncert w Katedrze we Lwowie w święto Niepodległości 11 listopada 2013 roku

2012:

  • Spychowo: Konkurs o „Miecz Juranda”- nagroda publiczności (!) oraz nagrody: za najlepiej wykonany utwór o charakterze sakralnym, nagroda za najlepiej wykonany utwór o tematyce przyrodniczo-ekologicznej.

2011:

  • Holandia: Breda, Rotterdam - koncert w kościele polskim, spotkania z chórami holenderskimi

2010:

  • Pińczów, Międzynarodowe Spotkania Chóralne „Ad gloriam Dei” - I miejsce

2009:

  • Włochy: Rimini - udział w międzynarodowym konkursie Rimini International Choral Competition 2009,
  • Holandia: pobyt w Holandii na zaproszenie Hilversum Choir Dabaryah

2008:

  • Myślenice - XVII Myślenicki Festiwal Pieśni Chóralnej "Kolędy i Pastorałki" - III miejsce

2007:

  • Chrzanów - Wielopokoleniowy Przegląd Zespołów Chóralnych - Nagroda dla Najlepszego Zespołu