English version
Facebook YouTube
Agricola
Mecenat

Aktualności

15

2019-03-01 Kraków,

Koncert Jubileuszowy 15-lecia działalności Chóru Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, 1.03.2019

2019-03-01 Kraków, dyr. Joanna Gutowska-Kuźmicz

Koncert Jubileuszowy CHUR-u zorganizowano w Sali widowiskowej Klubu Studenckiego ARKA. Mnóstwo gości w tym chórzyści z rożnych stron kraju i z zagranicy, Ci którzy niegdyś śpiewali lub całkiem niedawno no i oczywiście obecny skład chóru. Koncert w trzech częściach, w pierwszych dwóch obecny zespół przygotował koncert pt. „ z CHUR-em dookoła świata „. Słuchaliśmy wiec pieśni z Macedonii, Hiszpanii , Katalonii , Słowacji , z Czech ,Ukrainy , Filipin , Rosji ,Chin i Afryki oraz oczywiście z Polski po …. Kaszubsku. W drugiej części rozszerzony ChUR o tych którzy jeszcze niedawno śpiewali przypomniał największe znane wykonania z lat poprzednich.

Całością dowodziła Joanna Gutowska-Kuźmicz przy pomocy prowadzących koncert Łukasza Gacka oraz Pawła Draba. Myśmy też tam byli, wspominano nas m.in. z racji wspólnych koncertów np. w projekcie muzycznym Building Bridges z chórami z Anglii i Holandii. Życzenia od władz uczelni przekazał Rektor UR prof. dr hab.inż.Włodzimierz Sady. Opiekun chóru z ramienia uczelni prof. dr hab. inż. Kazimierz Wiech, założyciel chóru, przypomniał pierwsze lata pracy chóru od początku do chwili obecnej pod dyrekcją dr Joanny Gutowskiej Kuźmicz. Widzieliśmy wśród publiczności prof. Włodzimierza Siedlika z Akademii Muzycznej w Krakowie, znanego krakowskiego dyrygenta Artura Sędzielarza z małżonką, przedstawicieli krakowskich chórów i zespołów muzycznych oraz regionalnych.

Nasz kolega Paweł Wiecha złożył życzenia w imieniu chórzystów Agricoli a znany krakowski poeta Janusz Czerwiec "Fazi" na okoliczność jubileuszu „ popełnił wiersz „ , który został odczytany przy aplauzie publiczności i jubilatów. Tytuł wiersza i treść oddaje szczególną więź jaka łączy nasze chóry. /M.S./

Życzenia od Chóru Agricola

Wierszowany dowód nieustannej sympatii chóru Agricola do ChUR-u
autor: Janusz Czerwiec "Fazi"

FILM jubileuszowy  Zdjęcia i montaż : Jakub Stoszek

koroacja

2019-02-10 Kraków, Photo by Artur Gawor

Inscenizacja 343 rocznicy koronacji Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie

2019-02-10 Kraków, dyr. Joanna Gutowska-Kuźmicz

343 rocznicę koronacji Króla Jana III Sobieskiego uczczono w Krakowie pochodem orszaku królewskiego wokół Rynku, przez ul. Grodzką pod Wawel.

W auli Św. Szymona Klasztoru Bernardynów przedstawiono inscenizację koronacji. W rolę Króla Jana III Sobieskiego, królowej Marii Kazimiery Marysieńki, kronikarza królewskiego, Kanclerzy i Arcybiskupów, dam dworu wcielili się: dyr. II Liceum Marek Stępski, aktorzy Teatru Starego w Krakowie m.in. Rafał Jędrzejczyk, Julia Fidelus, Kazimierz Sarnecki, oraz uczniowie II Liceum im. Jana III Sobieskiego.

Chór Agricola wypełnił uroczystość monumentalną oprawą muzyczną wykonując na wstępie "Bogurodzicę" o po ukoronowaniu Króla "Gaude Mater Polonia".

Uroczystość zorganizował Komitet Budowy Pomnika Odsieczy Wiedeńskiej na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu. W pochodzie przez Kraków i w auli uczestniczyło Krakowskie Bractwo Kurkowe ze sztandarami w otoczeniu husarii w historycznych strojach a organizatorem całości widowiska był Pan Piotr Zapart przewodniczący Komitetu.

Brat Kurkowy historyk Piotr Boroń przybliżył w wykładzie postać Króla Jana i okoliczności koronacji.

W słoneczną niedzielę 10 lutego 2019 roku liczni krakowianie i turyści pozdrawiając orszak królewski na trasie a także wielu zacnych krakowian zebranych w Auli Św. Szymona na inscenizacji, wyrażało swoje uznanie dla pięknie wyglądającego widowiska historycznego.

Cieszymy się, że mieliśmy swój wkład w to wydarzenie, co potwierdzają podziękowania organizatorów dla Chóru Agricola przekazane przez Pana Piotra Zaparta.
„Leć pieśni ….. ! „ /M.S./

ice

2019-01-28 Kraków, Photo by Artur Gawor

Koncert kolęd w ICE 28.01.2019

2019-01-28 Kraków, dyr. Jurek Dybał

Już po raz drugi odbył się w Krakowie koncert kolęd pod nazwą „ Kolędowanie z Krakowskimi Chórami „.

Impreza staje się cykliczna i skupia najlepsze chóry krakowskie. Po raz drugi zaproszenie otrzymał nasz Chór Agricola. W gronie 16 krakowskich chórów przedstawiliśmy utwory Jana Maklakiewicza oraz Feliksa Nowowiejskiego. Wykonawcom towarzyszyła Kameralna Orkiestra Królewskiego Miasta Krakowa „ Synfonietta Cracovia „ pod dyrekcją Jerzego Dybały.

Koncert zorganizowany przez Wydział Kultury UM Krakowa prowadziła przy wypełnionej Sali Centrum Kongresowego ICE, Lidia Jazgar. Na scenie ok 400 wykonawców przyjętch owacyjnie w wielu wykonywanych pięknych kolędach od niezwykle ciepłych „Jezusek czuwa /Noc cicha we śnie/” poprzez kołysanki „ Mizerna cicha stajenka licha „i „ Kołysanka Maryi Panny / Gdy śliczna panna/ oraz wesołej aranżacji „ Przybieżeli do Betlejem „ i hymnicznych „ Chrystus nam się narodził / Chrystus natus est / „ i „ Bóg się rodzi „.

Do koncertu byliśmy bardzo dobrze przygotowani przez naszą Dyrygentkę Joannę Gutowską-Kuźmicz. Nasz kolega fotograf Artur jak zwykle zachwycony tak dużą ilością wykonawców na scenie i oszczędny w ilości wykonanych zdjęć tym razem uchwycił nasz odpoczynek pomiędzy próbami w „ garderobie artystów„ , na miano które zasłużyliśmy po tym koncercie. / M.S./
„Leć pieśni…. ! „

szczyrzyc

2019-01-20 Szczyrzyc, Photo by Henryk Szaleniec

Szczyrzyc 20.01.2019 Wizyta Chóru Agricola u Profesora

2019-01-20 Kraków, dyr. Joanna Gutowska-Kuźmicz

W niedzielę 20.01.2019 odwiedziliśmy następne szczególne miejsce, które wpisujemy w naszą agricolańską historię.

W miejscowości Szczyrzyc w gminie Jodłownik miejsce na odpoczynek po trudach akademickich zmagań i pracy zawodowej znalazł nasz kolega chórzysta opiekun chóru i przyjaciel Profesor Kazimierz Wiech.

Odwiedziny rozpoczęliśmy od mszy św. i koncertu kolęd w Kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej i św. Stanisława Biskupa z cudownym obrazem Matki Boskiej Szczyrzyckiej. Przypomnieliśmy sobie i słuchaczom najpiękniejsze polskie kolędy ze zbioru Tomasza Flaszy.

Po koncercie Profesor w roli przewodnika przedstawił historię klasztoru i kościoła z zabytkami architektury sakralnej, zwiedziliśmy także część klasztoru ze słynną coroczną żywą szopką bożonarodzeniową. Po wspólnym obiedzie w regionalnej restauracji „ U Marysi „ nie odmówiliśmy zaproszenia do przytulnego drewnianego domku Profesora, który w ostatnich latach wybudował na stokach góry wznoszącej się nad miastem. Wspomnieniom z lat młodości zwłaszcza z okresu wspólnego śpiewania w Krakowskim Chórze Akademickim UJ, nie było końca. A były też i słynne śledzie Profesora oraz faworki. Koledzy którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu łączyli się z nami przesyłając pozdrowienia. A nasz kolega bas i znany krakowski poeta wybrał formę pozdrowień wyjątkową bo wypisał na plaży w okolicach Chłapowa, gdzie przebywał, naszą nazwę chóru -„ AGRICOLA” - a my mamy nadzieję, że bałtyckie fale pozostawią ten napis do lata.

Przekazaliśmy Kaziowi nasz upominek w postaci obrazu Profesora Krakowskiej ASP Krzysztofa Kiwerskiego, grafikę komputerową pt.” Insekt 003 „/EA 2019 / aby przypominał mu naszą wizytę w tym miejscu.

Wyjechaliśmy ze Szczyrzyca zauroczeni tym miejscem i obarczeni zakupionymi zestawami słynnego od lat piwa szczyrzyckiego, pszenicznego, ciemnego oraz tradycyjnego i portera z najstarszego w Polsce browaru z piwem regionalnym z 1623 roku .
Obiecaliśmy sobie, że wrócimy tu w lecie. „ Leć pieśni … ! „ /M.S./ „

1-ka

2019-01-11 Kraków, Photo by Artur Gawor

XII Nowodworski Wieczór Kolęd – 11.01.2019

2019-01-11 Kraków, dyr. Joanna Gutowska-Kuźmicz, dyr. Ryszard Źróbek

Po raz 12-ty spotkaliśmy się na Nowodworskim Koncercie Kolęd, tym razem po raz drugi w Auli Gimnazjum Nowodworskiego w Krakowie. Wystąpiły trzy chóry: Chór Nowodworski pod dyrekcją Ryszarda Źróbka oraz dwa chóry Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie chór Agricola i Chór Uniwersytetu Rolniczego pod dyrekcją Joanny Gutowskiej-Kuźmicz. Mottem przewodnim tegorocznego koncertu była 100-rocznica odzyskania niepodległości zatem prowadzący koncert prof. Kazimierz Wiech nawiązywał do wieczorów wigilijnych i kolęd z lat naszych powstań narodowych, walk o odzyskanie niepodległości i własnych wspomnień z lwowskiego okresu swojego życia.

Chóry Uniwersytetu Rolniczego przedstawiły przygotowane przez dr Joannę Gutowska-Kuźmicz kolędy legionowe a więc znane polskie kolędy z tekstem z tamtych lat.

Koncert odbywał się w Auli Gimnazjum gdzie odnaleźć można było portrety znamienitych absolwentów szkoły. W jesieni ubiegłego roku Gimnazjum obchodziło 430-lecie założenia szkoły a jednym z założycieli i fundatorem był rycerz i kawaler maltański Bartłomiej Nowodworski. Bycie nowodworczykiem zobowiązuje stąd na ścianie głównej auli przypomina o tym dewiza szkoły „Semper in altum”. Absolwentami gimnazjum byli m.in. Stanisław Wyspiański, Sławomir Mrożek, Jan Matejko, Joseph Conrad, Król Jan III Sobieski, Tadeusz Boy-Żeleński, Gustaw Holubek, Leszek Herdegen, Juliusz Osterwa, Józef Mehoffer, gen. Józef Bem, Stefan Banach.

Nasz kolega chórzysta i opiekun chóru Agricola z ramienia Uniwersytetu Rolniczego prof. Kazimierz Wiech napisał piękne słowa z okazji 430-tej rocznicy szkoły, które odnaleźć możemy na stronie www gimnazjum. „ Brama szkoły to jest cezura. Po jej przekroczeniu wchodzi się do innego świata /…/ Czego Nowodworek mnie nauczył ? Pomógł odnaleźć mi własną drogę w życiu, nauczył szanować autorytety, a jednocześnie był dla mnie lekcją pokory„.

Prof. Kazimierz Wiech jak też kilku śpiewaków z chóru Agricola są absolwentami tego Gimnazjum. /M.S/

„ Leć pieśni …! „